Jak przetłumaczyć wynik badania histopatologicznego?

Jak czytać wynik badania histopatologicznego? Co należy o nim wiedzieć? Jak należy jego wynik tłumaczyć? Czy każdy wynik oznacza nowotwór? Jaki opis badania jest niepokojący, a który dobry? Co należy wiedzieć o tego typu badaniach? Oto kilka słów o tym jak przetłumaczyć wynik badania histopatologicznego.

Kto tłumaczy wyniki badań histopatologicznych?

Odebrałaś wynik badania histopatologicznego i nie wiesz co zrobić? Czy podane w wyniku łacińskie pojęcia oznaczają wyrok czy nie? To bardzo stresująca sytuacja dla każdego pacjenta. Trudno się dziwić obawom, które nam towarzyszą. Mimo postępu medycyny, nadal samo skierowanie na takie badania wywołuje olbrzymi stres. Czy zawsze jest się czego obawiać? Kiedy lekarz kieruje pacjenta na badania histopatologiczne? Czy zawsze gdy podejrzewa chorobę nowotworową? Na takie pytanie powinien odpowiedzieć lekarz specjalista. Nikt inny.

Kliknij i przeczytaj również : Jak zdobyć certyfikat językowy?

 Jak interpretować wyniki badań?

Wiele osób boi się zapytać lekarza o wyniki badań. Dlatego wielu z nas szuka odpowiedzi w Internecie. Warto jednak skierować prośbę o interpretację wyników do lekarza specjalisty, a nie szukać samodzielnie odpowiedzi. Wielu lekarzy specjalistów udziela porad w ten sposób. Na dobrych stronach dla pacjentów z pewnością znajdziemy odpowiedź na nasze pytanie. Gdzie szukać dobrych stron z poradami lekarzy? Jedną z nich jest WP abczdrowie. To tu szybko poznamy opinię lekarza i jego interpretację wyników badań. Naprawdę warto sprawdzić. Tym bardziej, że możemy to zrobić anonimowo. Lekarz nie będzie nas oceniał, a my nie musimy odwiedzać gabinetu. To niezwykle wygodna forma kontaktu z lekarzem. Wystarczy utworzyć konto użytkownika i mamy do dyspozycji najlepszych lekarzy specjalistów.

 Na czym polega badanie histopatologiczne?

Jak sama nazwa wskazuje, lekarz je zleca w sytuacji gdy występują poważne zmiany chorobowe. Badanie ma na celu analizę nieprawidłowej tkanki i komórek naszego organizmu. Czy zawsze takie badanie jest konieczne aby potwierdzić nowotwór? Tak. To jedno z najlepszych badań diagnostycznych w tym zakresie. Oczywiście, nie jedyne, ale podstawowe. To ono daje podstawy do leczenia lub dalszej diagnostyki. Kiedy jest zlecane takie badanie?

Często badanie to zlecane jest po zabiegu łyżeczkowania jamy macicy. Czyli inaczej – po aborcji czy poronieniu. Wówczas badanie polega na analizie wyskrobin szyjki macicy. Wynik histopatologiczny pozwala na ocenę stanu zdrowia kobiety po zabiegu. Umożliwia też ocenę jej możliwości planowania ciąży w przyszłości. Wynik badania określa również, czy po zabiegu nie wystąpiły żadne stany zapalne ani czy nie doszło do uszkodzenia narządów rodnych. Ale to nie wszystko. Dzięki temu badaniu można wykryć szereg innych chorób. Często pomaga w diagnostyce onkologicznej. Pozwala szybko zdiagnozować raka jelita grubego czy odbytu. Trudno jest nie docenić jego wartości w dzisiejszej medycynie. Mimo, iż u wielu pacjentów samo hasło: badanie histopatologiczne budzi strach.

Wynik badania histopatologicznego – tłumaczenie na polski

Jakie najczęściej kierowane są zapytania do lekarzy? Większość z nich zaczyna się od słów: proszę o przetłumaczenie wyniku badania. Bardzo często zdarzają się wyniki badań związanych z ciążą i chorobami kobiecymi. Na przykład: endometrium dyshormonoticum, fragmenta polyposa mucosae endocervicis et fragmentum myometrii. Co ono oznacza? Często jest to wynik po zabiegu łyżeczkowania macicy. Czy oznacza on polip, a może guz? Na szczęście nie. Ten wynik histopatologiczny nie oznacza zmian rakowych a jedynie polip śluzowy. Na szczęście to nic groźnego, ważne, że dokonano prawidłowego rozpoznania. Należy w tym przypadku podjąć po prostu skuteczne leczenie.

A jak przetłumaczyć taki wynik badania hp: “Endometrium in stadio secretionis cum oedemate focale interstitii”? To na szczęście też nic groźnego. Oznacza endometrium w fazie wydzielniczej. Nie opisano atypii, więc to dobrze. To oczywiście autentyczne przykłady. I ich interpretacje również.

Wszystkie porady udzielane są na tej stronie bowiem przez lekarzy specjalistów. Dlatego warto korzystać z takich porad lekarzy online. Dzięki nim uzyskamy szybkie rozpoznanie schorzenia i będziemy mogli podjąć skuteczne leczenie. Albo po prostu uspokoić się. To również bardzo ważne. Zwłaszcza, gdy obawialiśmy się wyniku histopatologicznego, a nasze obawy okazały się niepotrzebne. Nie starajmy się tłumaczyć łacińskich terminologii samodzielnie. To na nic. Nie jesteśmy ani specjalistami językowymi ani ekspertami z zakresu medycyny. Takie tłumaczenie na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku.  Tym bardziej, że przetłumaczone nazwy niewiele nam powiedzą. Zaufajmy więc specjalistom. Oni najlepiej wiedza jak przetłumaczyć wynik badania histopatologicznego.

Może Cię także zainteresować: