Jak zdobyć certyfikat językowy?

W dzisiejszych czasach nawet biegła znajomość języków obcych może być niewystarczająca. Tym bardziej, gdy chcemy zdobyć atrakcyjną pracę albo zrobić karierę w zawodzie tłumacza. Dziś tak naprawdę najważniejsze na rynku pracy są certyfikaty językowe. To właśnie one potwierdzają nasze kompetencje i umiejętności. Jak zdobyć certyfikat językowy? Z tym pytaniem mierzą się wszyscy miłośnicy języków obcych. Zwłaszcza ci, którzy posiadają biegłe umiejętności językowe, ale nie potrafią ich potwierdzić. Jak uzyskać certyfikat językowy z języka angielskiego? Jakie egzaminy należy zdać, aby go zdobyć? Sprawdźmy więc, jak zdobyć certyfikat językowy z języka angielskiego.

Czy certyfikat językowy jest potrzebny?

Wiele osób zastanawia się do czego potrzebny jest certyfikat językowy. W końcu w Polsce tłumaczem mogą być nawet osoby bez studiów. Okazuje się, że certyfikat językowy jest niezwykle przydatny. Warto posiadać certyfikat językowy. To on potwierdza nasze kompetencje językowe. Posiadanie certyfikatu językowego otwiera wiele drzwi do kariery tłumacza. Posiadanie certyfikatu pozwala na potwierdzenie przed pracodawcą naszych umiejętności językowych. Taki dokument zwiększa naszą wartość na rynku pracy. Dzięki niemu taka osoba może liczyć na najlepsze oferty pracy. I oczywiście na wysokie zarobki.

W dzisiejszych czasach sama znajomość języka obcego jest niezwykle istotna. A certyfikat językowy stanowi jej potwierdzenie. Według badań przeprowadzonych przez Cambridge English tylko 11% firm wymaga okazania certyfikatu językowego. Jednak nie oznacza to wcale, że nie jest potrzebny. Wręcz przeciwnie. Jego posiadanie to ogromny atut. To on potwierdza naszą znajomość danego języka obcego. Tym bardziej, że możemy się nim pochwalić w swoim CV.

Jak zdobyć certyfikat językowy? Sprawdź znajomość języka angielskiego

Zanim podejmiemy decyzję o podejściu do zdobycia certyfikatu językowego, warto określić poziom swej wiedzy. Należy dokładnie przeanalizować stopień znajomości języka angielskiego. Dzięki temu unikniemy rozczarowania. I kolejnych wydatków związanych z ponownych przystąpieniem do egzaminu.

Warto przeczytać: Tłumacz angielsko – polski do filmów

Jak zdobyć certyfikat językowy? Wybierz poziom zaawansowania

Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego poziomu języka, który nas interesuje. Skalę trudności egzaminów na certyfikat językowy określa się jako Europejski System Opisu Kształcenia Językowego. Został on przyjęty przez Radę Europy. Zgodnie z nim są to poniższe poziomy:

  • Początkujący: A1 i A2
  • Średnio zaawansowany: B1 i B2
  • Zaawansowany: C1 i C2.

Wszystkie instytucje i organizacje wydające certyfikat językowy stosują tę skalę. W ten sposób oceniane są umiejętności kandydata do certyfikatu. Względem samego egzaminu wobec każdego z poziomów ustalane są odrębne wymagania. Jeśli je spełnimy, mamy szansę na uzyskanie certyfikatu potwierdzającego ten poziom wiedzy.

 Certyfikat językowy Cambridge – jak go zdobyć?

To bardzo ważny etap gdy chcemy zdawać egzamin na certyfikat językowy. Oferta instytucji w których możemy uzyskać certyfikat dzieli je ze względu na tematykę i poziom zaawansowania. Jakie są najpopularniejsze certyfikaty językowe? Oto one.

  • FCE (First Certificate in English). Zdanie egzaminu FCE potwierdza posługiwanie się językiem na poziomie średnio zaawansowanym. Sam egzamin składa się z pięciu części i trwa około czterech godzin.
  • CAE (Certificate in Advanced English). To poziom zaawansowany. Nakierowany jest na umiejętności praktyczne. Egzamin składa się z czterech części i trwa około czterech godzin.
  • CPE (Certificate of Proficiency in English). To poziom biegły. Dedykowany jest osobom, dla których język angielski nie jest językiem ojczystym. Egzamin składa się z czterech części i trwa około trzech godzin.

Wszystkie te egzaminy mają podobną formułę. Test egzaminacyjny składa się z części pisemnej i ustnej. Co łączy te wszystkie certyfikaty? Jest nim to, że są to certyfikaty Cambridge. Są sygnowane przez Uniwersytet Cambridge. Ich ogromną zaletą jest to, że są bezterminowe. Oznacza to, że jeśli uzyskamy ten certyfikat z języka angielskiego, nie musimy go odnawiać. Certyfikaty Cambridge cieszą się dużą rozpoznawalnością na świecie. Honorują je wszystkie polskie i zagraniczne uczelnie. Egzamin Cambridge potwierdza naszą znajomość angielskiego.

Jak zdobyć inne certyfikaty językowe?

Jednak to nie wszystkie certyfikaty językowe, które możemy zdobyć. Jakie są inne certyfikaty językowe? Poznaj też inne certyfikaty, które warto mieć.

Certyfikat TELC. Można go uzyskać od telc GmbH. Jest to organizacja, która opracowała własne certyfikaty językowe. To

Common European Framework of Reference. Honorowane są one na terenie całej Europy.

Egzamin TOEFL (Test of English as a Foreign Language). Stosowany jest w środowisku akademickim. Często wymagany przez uczelnie.

IELTS. To najbardziej znany na całym świece certyfikat z angielskiego. Do każdej edycji przystępuje ok. 1,5 mln ludzi na całym świecie. To test, który sprawdza ogólną wiedzę językową. Ma charakter uniwersalny.

Obok certyfikatów językowych możemy zdobyć też certyfikat biznesowy. Każdy ośrodek egzaminacyjny ma je w swojej ofercie. Taki certyfikat również warto zdobyć. Jest niezwykle cenny i mile widziany w CV.

Jak zdobyć certyfikat językowy? Poznaj wymagania formalne

Mając ustalony poziom wiedzy oraz wybrany certyfikat, należy przystąpić do egzamin. Zdobycie certyfikatu językowego wiąże się z wniesieniem opłaty. Ile ona wynosi? Od 200 do nawet 1000 zł. Warto pamiętać o wyborze terminu egzaminu. Zapisy na niektóre z nich trzeba zrobić nawet na pół roku przez datą egzaminu. W przypadku innych egzaminów termin oczekiwania to około czterech tygodni.

Jak zdobyć certyfikat językowy? Wybór poziomu

Najważniejszą częścią całego procesu zdobycia certyfikatu językowego jest wybór odpowiedniego poziomu zaawansowania. Jeśli kandydat przeceni swoje możliwości, straci nie tylko czas i pieniądze. Także motywację do dalszej nauki. I do zdobycia certyfikatu językowego. Skala Rady Europy dokładnie wskazuje, jakie wymogi są stawiane dla każdego z sześciu poziomów. Warto wziąć je pod uwagę chcąc zdobyć certyfikat językowy.

Poziom A1. To rozumienie i umiejętność stosowania potocznych wyrażeń, zadawania prostych pytań i przedstawienie się. To angielski na poziomie podstawowym.

Poziom A2. Rozumienie wypowiedzi i często używanych pojęć. Oznacza też umiejętność porozumiewania się w zwykłych sprawach codziennych.

Poziom B1. Oznacza rozumienie głównych wątków rozmowy. To także radzenie sobie w sporadycznych sytuacjach. Na przykład w podróży.

Poziom B2. Oznacza rozumienie wątków rozmów na tematy abstrakcyjne. To także umiejętność tworzenia spójnych i poprawnych wypowiedzi w języku angielskim.

Poziom C1. To rozumienie trudnych tekstów, umiejętność płynnego i szybkiego wypowiadania się. Także tworzenie rozbudowanych zdań i swoboda wypowiedzi.

Poziom C2. To już rozumienie wszystkiego co słyszymy. Oznacza znajomość języka angielskiego na poziomie biegłym.

Warunkiem zdobycia certyfikatu językowego jest zdanie egzaminu na poziomie 60-70%. Z każdej części tego egzaminu.

Jak zdobyć certyfikat językowy? Podczas nauki języka obcego warto zawsze brać pod uwagę zdobycie certyfikatu. To dokument potwierdzający znajomość języka obcego. I to właśnie on daje nam wiele możliwości. Otwiera drzwi do kariery zawodowej. I daje komfort w środowisku pracy. Bo certyfikat daje też poczucie własnej wartości i pewność biegłości językowej. Chcesz potwierdzenia swoich umiejętności językowych? Zdobądź certyfikat językowy!

Może Cię także zainteresować: